Wodny Raj na Bałkanach: Praktyczny Przewodnik po Parku Jezior Plitwickich

kwi 19, 2023 | Bałkany, Chorwacja, Europa

kwi 19, 2023 | Bałkany, Chorwacja, Europa

amazing_view_of_plitvicka_national_park_receptanapodroz_blog

Chorwacja – jeden z najchętniej wybieranych krajów przez Polaków na wakacyjny odpoczynek. Zachęca nie tylko odległość od Polski, możliwa do pokonania w pół doby, ale przede wszystkim piękne plaże, krystalicznie czysta i co najważniejsze, ciepła woda oraz obłędne widoki i przepyszna lokalna kuchnia pełna świeżych owoców morza. Czyż można wymarzyć sobie lepsze miejsce na podładowanie baterii?

Wśród licznych chorwackich wysp, tak hojnie porozrzucanych na wodach Adriatyku i nieco egzotycznie wyglądających miast, przyciągających architekturą na równi z nieco zagmatwaną historią, również chorwackie parki narodowe co roku przyciągają rzesze przyjezdnych z całego wręcz globu. A wśród nich ten jeden najbardziej okazały, prawdziwa perła chorwackiej ziemi – Park Narodowy Jezior Plitwickich.

Co roku Park Narodowy Jezior Plitwickich odwiedza ponad milion turystów. Poza Dubrownikiem i Splitem jest najchętniej odwiedzanym miejscem w Chorwacji.

Park Jezior Plitwickich można zwiedzać na tuziny sposobów, z każdej strony zachwyca bujną naturą, która doskonale ulokowała się na tym kawałku bałkańskiej ziemi. Nie przyjeżdżajcie tu jedynie rzucić okiem. Podczas swojej chorwackiej przygody poświęćcie na Plitwickie Jeziora nawet jeden pełny dzień.

Ciekawostki z Parkiem Jezior Plitwickich w roli głównej

1. Jeziora Plitwickie są unikalne geologicznie, ponieważ powstały w wyniku osadzania się węglanu wapnia z wód krasowych. Długotrwałe działanie procesów geologicznych doprowadziło do powstania unikalnych formacji skalnych, takich jak barierowe progi, jaskinie i groty.

2. Park Narodowy Jezior Plitwickich został założony 8 kwietnia 1949 roku i jest najstarszym parkiem narodowym w Europie Południowo-Wschodniej.

3. Został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1979 roku, przez co jest jedną z 10 chorwacki perełek znajdujących się na tej jakże poważanej liście.

4. Cały park zajmuje obszar o powierzchni 19,5 hektara, ale jedynie 1% tej olbrzymiej powierzchni stanowi to, co najbardziej przyciąga turystów – jeziora. Pozostałe 99% parku to porośnięte lasami wąwozy i bujne łąki.

5. Park składa się z 16 jezior połączonych ze sobą kaskadami. Różnica wysokości między jeziorem położonym najwyżej a najniżej wynosi aż 134 metry.

6. Park Jezior Plitwickich to też ponad 90 wodospadów i to one zapewniają jedne z najbardziej spektakularnych widoków. Największym z nich jest wodospad Veliki Slap, który ma imponującą wysokość 78 metrów. Nieco mniejsze, ale jednakowo prowadzące do oniemienia z zachwytu to wodospady Galovac, Milanovac i Pevalek.

7. Park Narodowy Jezior Plitwickich jest domem dla wielu gatunków roślin i zwierząt, w tym rzadkich i zagrożonych gatunków. Co ciekawe, można tu spotkać nawet niedźwiedzie brunatne, wilki, ale też bardziej przyziemne zwierzęta, jak rysie i jelenie. Od razu Was uspokajam, szanse na spotkanie z wilkami albo niedźwiedziem podczas tradycyjnej wizyty w parku są niewielkie.

8. Woda w jeziorach Plitwickich jest tak czysta i przejrzysta, że pozwala dostrzec dno jezior, a co za tym idzie, umożliwia obserwację życia podwodnych stworzeń. Choć według mnie już sama woda robi tu robotę, bo w zależności od jeziora i pory dnia zmienia się w różne odcienie turkusu i zieleni, a to naprawdę tworzy niesamowity widok.

9. Park Narodowy Jezior Plitwickich był używany jako plener do kręcenia kilku filmów i seriali, głównie tych z tematyką westernu, ale zdarzały się też filmy fantasy. Co zresztą wcale mnie nie dziwi. Pełną listę tych przedsięwzięć znajdziecie pod tym linkiem.

Dowiedzieliście się co nieco o samym parku, pora więc poznać kilka podróżniczych trików jak zaplanować i umilić sobie zwiedzanie Parku Jezior Plitwickich.

Zaś po więcej wartych odwiedzenia chorwackich miejscówek odsyłam Was do wpisu:

9 miejsc, dzięki którym zakochasz się w Chorwacji

Na kiedy zaplanować wizytę w Parku Jezior Plitwickich?

Teren Jezior Plitwickich bez wątpienia jest piękny o każdej porze roku. Wiosną i latem park pokrywa głęboka zieleń, dywany kwiatów, a wodospady, zwłaszcza wiosną są bardziej dostojne, bo przepływa przez nie więcej wody. Z końcem września drzewa nabierają ciepłych jesiennych kolorów, bo piękna złota jesień nie występuje przecież tylko w Polsce. Zimą natomiast zdarza się, że jeziora pokryte są lodem, co zamienia park w zupełnie inną krainę. Dlatego wybór najlepszej pory roku do odbycia wizyty w Parku Jezior Plitwickich pozostawiam Waszym indywidualnym oczekiwaniom i preferencjom.

Należy jednak brać pod uwagę czynnik ludzki, bo jak już wiecie ze wstępu, Park Narodowy Jezior Plitwickich jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc na całych Bałkanach. Obsługa parku wystrzega, że w szczególności w lipcu i sierpniu zwłaszcza w godzinach południowych przez park przepływają największe fale wizytatorów. Jeśli chcecie więc uniknąć największych zbiorowisk ludzkich i przepychanek na czasem dość wąskich drewnianych podestach, rozsądniej będzie odwiedzić park wczesnym rankiem albo na początku lub końcu sezonu turystycznego, czyli wiosną bądź jesienią.

Ile czasu należy poświęcić na zwiedzanie Parku?

Oczywiście czas potrzebny na zwiedzenie tego chorwackiego parku może różnić się w zależności od preferencji, tempa zwiedzania, ilości przerw oraz wybranej trasy. Wydłuża się też proporcjonalnie do ilości zdjęć zapisanych na karcie aparatu czy telefonu. Zakłada się, że wybierając najkrótszą z dostępnych tras – 3,5 kilometrową trasę A, czas spaceru wyniesie średnio 3-4 godziny łącznie z przystankami na podziwianie otaczającej natury. Najdłuższa z tras, bo wynosząca ponad 18 km trasa K to już spacer na prawie cały dzień.

Gdzie można kupić bilety i ile one kosztują?

Bilety do Parku Narodowego Jezior Plitwickich można zakupić na kilka sposobów:

  • bilety online zdobędziecie na oficjalnej stronie internetowej Parku, dostępnej w języku chorwackim, włoskim, angielskim i niemieckim. Jak zwykle bywa w takiej sytuacji, tak zakupione bilety zwalniają Was z wyczekiwania w długich kolejkach do kas. Polecam tę opcję zwłaszcza w szczycie sezonu turystycznego. Bilet kupujecie na konkretny dzień i godzinę. Sprzedawca zastrzega, że spóźnienie wyklucza z wizyty w parku. Jednak sama z przyczyn logistycznych nieco spóźniłam się ze swoim przybyciem i nie ukrywam, że z duszą na ramieniu zjawiłam się u bram ogrodzenia. Jednak nikt nie robił najmniejszego problemu. Zaznaczam jednak, że nie był to główny sezon i park nie był bardzo oblegany.
  • przy jednym z dwóch wejść do parku. Warto jednak pamiętać, że w sezonie wysokim, który według taryfy biletów trwa od początku kwietnia do końca października, przy wejściach mogą powstawać duże kolejki, zwłaszcza w godzinach szczytu, dlatego zakup online może być wygodniejszy i rozsądniejszy.

Ceny biletów wstępu do Parku Narodowego Jezior Plitwickich różnią się w zależności od wieku, sezonu oraz opcji z przewodnikiem lub bez. Poniżej znajdziecie ceny biletów obowiązujące na rok 2023. Bilet uprawnia Was do całodziennego pozostania w parku, albo w zależności od biletu – powrotu do niego kolejnego dnia. Zezwala na spacerowanie po nim, ale także korzystanie z kursujących po parku lądowych i wodnych środków transportu. Poniższe ceny nie uwzględniają zwiedzania z przewodnikiem, ponieważ cena takiej usługi zależy od terminu i wielkości grupy. O szczegóły zapytajcie w kasie biletowej.

Dorośli:

Sezon niski (1 stycznia – 31 marca oraz 1 listopada – 31 grudnia): 10 euro za jeden dzień, 15,50 euro za dwa dni

Sezon wysoki (1 kwietnia – 31 października): 23,50 euro za jeden dzień, 39,50 euro za dwa dni

Studenci:

Sezon niski: 6,50 euro za jeden dzień, 9 euro za dwa dni

Sezon wysoki: 14,50 euro za jeden dzień, 22 euro za dwa dni

Dzieci (7-18 lat):

Sezon niski: 4,50 euro za jeden dzień, 7,50 euro za dwa dni

Sezon wysoki: 6,50 euro za jeden dzień, 10 euro za dwa dni

Dzieci do lat 7:

wstęp bezpłatny

Nadmienię, że ceny biletów ulegają zmianie, niestety jak to w obecnych czasach bywa, pną się w górę, nigdy odwrotnie, dlatego przed wizytą w parku sprawdźcie aktualne ceny na oficjalnej stronie Parku.

Jeszcze raz podkreślę, że w szczycie sezonu z zakupem biletów lepiej nie zwlekać, bo ilość osób, które w ciągu jednego dnia mogą odwiedzić Park Jezior Plitwickich jest limitowana. Dokładną ilość dostępnych biletów sprawdzicie pod tym linkiem.

Jakimi trasami można zwiedzać Park Jezior Plitwickich?

W Parku Jezior Plitwickich dostępnych jest ponad 18 kilometrów naprawdę dobrze oznakowanych tras turystycznych, które pozwalają na zwiedzanie różnych części parku i cieszenie się jego urokami. Wasz wybór dostosujcie do ilości czasu, którym dysponujecie, ale też kondycji i stanu zdrowia. Poszczególne trasy oznaczone są wielkimi literami alfabetu i prezentują się następująco:

Trasa A (Górne Jeziora): to najpopularniejsza trasa w parku, prowadząca przez górne jeziora. Rozpoczniecie ją przy wejściu numer 1, następnie podążając za literą A, przejdziecie przez Wielki Wodospad i Kanion Dolnych Jezior.

długość: około 3,5 km

stopień trudności: łatwy

czas przejścia: około 2-3 godziny

Trasa B (Dolne Jeziora): prowadzi przez dolne jeziora. Rozpoczyna się również przy wejściu numer 1 i odbywa się po okręgu. Po zwiedzeniu Kanionu Dolnych Jezior, przepłyniecie łodzią po Jeziorze Kozjak. Kolejną część trasy przejedziecie elektrycznym minibusem, a następnie zejdziecie ze szczytu wschodnią stroną kanionu i powrócicie do wyjścia.

długość: około 4 km

stopień trudności: łatwy

czas przejścia: około 3 godzin

Trasa C (Kombinowany): to połączenie tras A i B, oferujące kompleksowe zwiedzanie zarówno górnych, jak i dolnych jezior. Sama zwiedzałam park właśnie tą trasą i zupełnie spełniła ona moja oczekiwania. Pozwala nacieszyć się parkiem w stu procentach, ale nie wymęczyć się ponad siły. Wybierając trasę C koniecznie wejdźcie do jaskini Supljara, a z niej udajcie się na samą gorę. Rozpościera się stąd przecudny widok na park z góry.

długość: około 8 km

stopień trudności: średni

czas przejścia: około 4-6 godzin

Trasa Е (Górne Jeziora): rozpoczyna się przy wejściu numer 2 i zatacza koło obejmujące Kaskadę Górnych Jezior. Umożliwia podziwianie widoków górnych jezior i lasów porastających ich brzegi, a także licznych wodospadów, z których najatrakcyjniejszy to Veliki Prstavac i Mali Prstavac.

długość: około 5 km

stopień trudności: łatwy

czas przejścia: 2-3 godziny

Trasa F (Dolne Jeziora): stanowi jakby lustrzane odbicie trasy E, biegnące po drugiej stronie parku, czyli skupia się na Kaskadzie Jezior Dolnych. Rozpoczyna się wejściem numer 2.

długość: około 4,6 km

stopień trudności: łatwy

czas przejścia: 3-4 godziny

Trasa H (Kombinowany): stanowi połączenie trasy E i F, rozpoczyna się więc wejściem numer 2 i prowadzi przez Kaskadę Jezior Górnych i Dolnych.

długość: około 9 km

stopień trudności: średni

czas przejścia: około 4-6 godzin

Trasa K1 i K2 (Szlak pieszy): to tak naprawdę jednakowe trasy, rozpoczynające się jednak przy różnych wejściach. Obie są propozycjami dłuższych tras prowadzących przez bardziej oddalone obszary parku, w całości też odbywają się bez korzystania ze środków transportu, dlatego polecam je zwłaszcza w szczycie sezonu kiedy to dodatkowe godziny czekania w kolejce na łódkę lepiej przeznaczyć na spacer. Trasa K1 rozpoczyna się przy wejściu numer 1, zaś K2 przy wejściu numer 2. Na ich szlaku znajduje się między innymi wodospad Veliki Slap, długi spacer wzdłuż brzegu Jeziora Kozjak, punkt widokowy Tomićevo Pogledalo, z którego roztacza się wspaniały widok na jeziora Ciginovac i Prošćansko.

długość: około 18 km

stopień trudności: średni

czas przejścia: około 6-8 godzin

Dokładny opis wszystkich wymienionych wyżej tras znajdziecie klikając w link.

Warto zauważyć, że niektóre trasy mogą być nieczynne w określonych porach roku lub w zależności od warunków pogodowych. Przed rozpoczęciem zwiedzania zawsze warto sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie Parku lub w centrum informacji dla turystów na terenie obiektu.

Co należy zabrać ze sobą wybierając się do Parku Jezior Plitwickich?

Przede wszystkim wybierając się do Parku Jezior Plitwickich zaopatrzcie się w wygodne obuwie. Nie są tu wymagane buty trekkingowe, lecz sandały zamieniłabym jednak na pełne obuwie, wszak do doponania macie tutaj kilka, może nawet kilkanaście kilometrów. Co prawda spacerując tylko po wytyczonych wygodnych drewnianych kładkach sandały nadają się idealnie, jednak liczne schody i bardziej leśne ścieżki z wystającymi korzeniami mogą przyprawić Was o ból nie tylko dużego palca u stopy.

Do Parku warto zabrać też własną wodę i małe przekąski. Choć w Parku znajdują się punkty, w których zakupicie coś do przegryzienia, własny prowiant pozwoli zaoszczędzić Wam nieco gotówki, ale też i nerwów, kiedy głód dopadnie Was w momencie, kiedy do najbliższej restauracji dzielić Was będzie kilka kilometrów.

Wybierając się do Parku Jezior Plitwickich latem, pamiętajcie też o wysmarowaniu się filtrem z kremem. Zabierzcie również nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne. Nikt nie chce przecież spędzić chorwackiego urlopu poszukując ratunku w przypadku udaru słonecznego.

Jak zwiedzać Park Jezior Plitwickich?

Spacerując po ścieżkach Parku Jezior Plitwickich szanujcie przyrodę. Cały teren stanowi chroniony obszar przyrodniczy, dlatego ważne jest, aby zwiedzając park poruszać się jedynie po wyznaczonych szlakach, nie zbaczać z wytyczonych ścieżek i drewnianych podestów. Pamiętajmy również o wrzucaniu śmieci do śmietników, bo niestety z przykrością muszę przyznać, że nie dla wszystkich jest to sprawa tak oczywista.

Zauważcie, że wprowadzanie psów i innych zwierząt do Parku jest tutaj surowo zabronione. Nielegalne jest też rozpalanie ognisk.

Na teren Parku można wnosić własne jedzenie i napoje, jednak nie wolno ich spożywać na obszarach chronionych, takich jak drzewa, roślinność, płotki, drewniane podesty. Ku temu wydzielone są ławki.

Nie zdziwi nikogo również to, że loty dronem w Parku Jezior Plitwickich są zabronione ze względów bezpieczeństwa innych odwiedzających. Park robi czasem w tej kwestii wyjątki, ale aby stać się właścicielem przepięknych ujęć kaskad jezior z perspektywy lotu ptaka, należy uzyskać specjalne zezwolenie od władz Parku.

A teraz odpowiedź na najczęściej pojawiające się pytanie odnośnie Parku Jezior Plitwickich – jeziora i rzeki Parku nie służą do pływania. W Parku obowiązuje bezwzględny zakaz wchodzenia do wszelkich zbiorników wodnych. Dlatego nawet podczaj najbardziej upalnego letniego południa niech nie przychodzi Wam na myśl zamoczenie choć na chwilę stóp z którymś z jezior, albo obmycie zmęczonej zapoconej szyi w wodach jednego z licznych wodospadów.

Gdzie nocować zwiedzając Park Jezior Plitwickich?

Park Narodowy Jezior Plitwickich znajduje się, w zależności od miejsca zamieszkania w Polsce, około tysiąc kilometrów od naszej ojczyzny. Wybierając się tutaj czeka Was więc prawie pół doby ciągłej jazdy. Raczej nikt nie wybierze się tu jedynie na spacer wokół Kaskady Jezior Górnych. Z tego też powodu na pewno potrzebny będzie Wam jakiś nocleg.

Nikogo nie zdziwi to, że w Parku Jezior Plitwickich nie ma oficjalnego miejsca do spania, a biwakowanie jest surowo zabronione. Jednak w okolicy Parku znajduje się wiele miejsc noclegowych, w tym hotele, pensjonaty, domy wczasowe i kempingi. W miejscowościach takich jak Plitvička Jezera, Jezerce, Mukinje czy Grabovac można znaleźć różnorodne opcje noclegowe w bardzo przystępnych cenach. Pamiętajcie, że w szczycie sezonu również o tym warto pomyśleć znacznie wcześniej.

Jakie atrakcje znajdują się w pobliżu Parku Jezior Plitwickich?

Z Parku wcale nie tak daleko do innych znanych atrakcji turystycznych Chorwacji. Poniżej znajdziecie kilka z nich wraz z odległością dzielącą je od bohatera tego odcinka – Parku Narodowego Jezior Plitwickich.

  • Zagrzeb – 130 km
  • Zadar – 120 km
  • Park Narodowy KRKA – 130 km
  • Split –  240 km
  • Omiš – 270 km
  • Makarska – 300 km
  • Hvar – 300 km
  • Dubrovnik – 440 km

To tyle mojego pisania, a Waszego czytania. Teraz delektujcie się już tylko obłędnymi widokami Parku Jezior Plitwickich. Moja wizyta w parku przypadła na końcówkę czerwca. Sami zobaczcie, jak tam zielono!

plitvickie_lakes_national_park
nature_in_croatia
wooden_path_in_plitvickie_national_park
wooden_path_crossing_a_lake
one_of_tens_of_waterfalls_in_croatian_park
waterfall_full_of_chilly_water
huge_waterfall_in_croatia
amazing_natural_landscape
all_shadows_of_green
tourists_vitising_national_park_of_plitvickie_lakes_in_croatia
butterfly_sitting_on_a_plant
butterfly_and_lake
water_landscape_in_croatia
bottom_and_upper_lakes_in_plitvickie_national_park
plitvickie_national_park_in_croatia_in_june
wild_beautiful_nature
plitvickie_national_park_croatia
a_blonde_girl_standing_in_front_of_one_lake_in_croatia
a_blonde_photographer_taking_photos_in_np_in_croatia

0 komentarzy